Kasulik teada kui plaanid kinnisvaratehingut

Mul on hea meel kui oled teadlik ja ettevalmistatud eesootavaks tehinguks ning oskad hinnata kõiki võimalikke tekkivaid kulusid ja tead kuidas need hea-tava-kohaselt jagunevad.  
Notaritasud

Notari tasu on kehtestatud Notari tasu seadusega ja on kõigis notaribüroodes ühesuurune. Seaduses on notari tasud kehtestatud kas sõltuvalt tehingu väärtusest ehk tehinguesemeks oleva asja või õiguse hinnast. Notari tasu seaduses toodud tasudele lisandub käibemaks.

Hea tava kohaselt tasutakse notaritasud 50-50 osalusel ostja ja
müüja vahel. 

Siit leiad Luminor panga notaritasude, hüpoteegi seadmise  ja riigilõivu kalkulaatori. Ehk kõik notaris tekkivad kulud kokku. 

Loodan, et sellest oli Sulle abi!





Hinnastamine

Lihtne. Kui plaanid müüa enda kinnisvara, siis esialgse tasuta hinnastamise saan lasta Sinu eest ära teha. Ja seda teevad minu head koostööpartnerid ArcoVarast - Kevin Kaldmaa ja tema superkiire team. Nad on kõik atesteeritud hindajad ning pangad aktsepteerivad nende  tööd. 

Hindamisakt
ostjapoolele. Pole vaja ka väga muretseda-  annan õige kontakti ja saame soovitud akti kiiresti kätte. Teostab samuti ArcoVara hindamiskomisjon.

Hindamisakti tasub Ostja, sest tavaliselt läheb see Ostja poole pangale.  
Hüpoteek

Notaris on olnud hämming, just Ostja poolt- mis on hüpoteek ja kust tuleb selline summa? 

Hüpoteek on kinnisasja pant, mis lihtsustab laenusaaja jaoks laenu saamist ja annab laenuandjale tagatise.

Kui hüpoteegiga tagatud nõuet ei rahuldata (laenu kokkulepitult ei tagastata), on hüpoteegipidajal õigus nõuda hüpoteegiga koormatud kinnisasja müüki läbi kohtutäituri. Hüpoteegisumma on tavapäraselt suurem kui laenusumma, sest tagada on vaja ka intresside, viiviste ja võimalike trahvide ja muude nõuete tasumist. Tavapäraselt on hüpoteegisumma vähemalt ühe kolmandiku võrra suurem kui laenusumma. Juhul kui laenu ei tasuta vastavalt kokkulepitule ja hüpoteegipidajal tekkib õigus nõuda asja sundmüüki läbi kohtutäituri, siis saab hüpoteegipidaja nõuda asja müügist siiski tegelikku võlgnevusele vastavat summat (laenu tasumata osa, kogunenud intressid, viivised), mitte hüpoteegisummat. 

Kinnisasjale seatud hüpoteek ei takista oma kinnisvara müümast, sest hüpoteek jääb kehtima. Müügi korral vana hüpoteek reeglina kustutatakse, aga tasub silmas pidada, et hüpoteegi tingimuste muutmine on odavam kui kustutamine ja uuesti seadmine. Kui ostja soovib osta kinnisasja pangalaenuga, on tal tavaliselt rahaliselt soodsam hüpoteek üle võtta. Samuti, kui hüpoteek on seatud, võimaldab see vajadusel hüpoteegipidaja käest täiendavalt laenu küsida.

Hüpoteegi seadmiseks tuleb alati pöörduda notari poole, misjärel tehakse hüpoteegi kohta kanne kinnistusraamatusse.